Geriems darbams blogo oro nebūna!

Data: 2017. 07. 29
Liepos 17-29 d. Gražutės regioniniame parke įvyko tarptautinė jaunimo savanoriško darbo stovykla. Septyni jaunuoliai iš Honkongo, Ispanijos, Italijos, Slovakijos ir Prancūzijos koordinuojami Sartų ir Gražutės regioninių parkų darbuotojų nuveikė daugybę prasmingų darbų. Per dvi savaites Gražutės regioniniame parke savanoriai sutvarkė Čepeliškių II pilkapių teritoriją, kurioje nuo senkapių pašalinta sumedėjusi augalija, krūmai. Atlikus tvarkymo darbus lankymui pritaikyti bene išraiškingiausi ir geriausiai savo pirmykštę formą išlaikę pilkapiai esantys Gražutės regioniniame parke. Pilkapiams reprezentuoti savanoriai paženklino 10 km pėsčiųjų pažintinį maršrutą. Maršrutas nužymėtas medinėmis rodyklėmis ir oranžinės spalvos ženklais. Keliaujantys šiuo maršrutu lankytojai gali susipažinti su Salako pilkapynu, Napaleono akmeniu, Čepeliškių I ir II pilkapiais ir Kunigokalniu, gėrėtis Salako mišku.
Nepaisant darganoto oro savanoriai tarptautinės savanorių darbo stovyklos metu taip pat atnaujino pažintinį taką „Ąžuolas“, įrengė 12 kelio ženklų Švento kraštovaizdžio draustinyje, kirto krūmų atžalas Palšinės telmologiniame draustinyje, rinko šiukšles Šventosios hidrografiniame draustinyje, dalyvavo talkoje tvarkant Lūžų pilkapius esančius prie Šavašos pažintinio tako.
„Tarptautinės savanoriško darbo stovyklos, tai unikalus būdas suburti jaunimą iš įvairių pasaulio šalių bendram tikslui, – padėti konkrečioms vietos bendruomenėms gamtosaugos, socialinėje, kultūrinėje ir kitose srityse“ – pasakojo Sartų ir Gražutės regioninių parkų vyr. specialistas V.Eidėjus. Pasak specialisto tokio pobūdžio stovyklos vyksta 30 pasaulio šalių Europoje, Azijoje ir Amerikos žemyne. Per metus įvykdoma per 2000 stovyklų, kuriose dalyvauja net 18000 savanorių. Tarptautinės jaunimo stovyklos organizuojamos ištisus metus, tačiau daugiausiai jų vyksta vasaros metu. Stovyklų trukmė 2-3 savaitės. Į stovyklas dažniausiai susirenka 18-25 metų jaunimas. Tačiau neverta nusiminti nei jaunesniems, nei vyresniems, nes galite rasti stovyklų ir kitoms amžiaus grupėms, pavyzdžiui, 16-17 metų paaugliams, net ir senjorams ar šeimoms su mažamečiais vaikais.
Kodėl Lietuva?
Pasak jaunuolių, stovyklą Lietuvoje pasirinko dėl to, kad juos suintrigavo Gražutės regioninio parko gamta ir tai, kad apie šią šalį beveik nieko nežino. „Man buvo įdomu aplankyti postsovietinę šalį, pamatyti Vilniaus senamiestį. Labai norėjau patirti šalies kultūrą savanoriaudamas kaimo vietovėje. Tik čia gali pamatyti gyvąją šalies kultūrą“ – savo pasirinkimo priežastis vardijo Ka Wo iš Honkongo. Po darbų savanoriai aplankė parko pažintinius takus, Stelmužės bažnyčią, ragavo tradicinių Šlyninkos malūno patiekalų ir, žinoma, išbandė tikrą kaimišką dūminę pirtelę.
Savanoriauk ir TU!
Informaciją apie tarptautines savanoriško darbo stovyklas kitose šalyse galite rasti Jaunimo savanoriškos veiklos centro “Deineta” interneto svetainėje (www.deineta.lt). Na, o tuos, kurie nori puoselėti gimtąjį kraštą, kviečiame savanoriauti Gražutės regioniniame parke.
Kas gali būti parko savanoriu?
Gražutės regioninio parko direkcija atvira visiems žmonėms, kurie mėgsta aktyvią ir prasmingą veiklą gamtoje, nori įgyti naujų gebėjimų ir patirties, bei norėtų prisidėti prie parko vertybių išsaugojimo. Maloniai laukiame visų – nes 30 000 hektarų parko teritorijoje veiklos netrūksta visus metus. Atsižvelgdami į savanorio lūkesčius, gebėjimus, fizinį pasirengimą ir metų laiką, regioniniame parke siūlome šią veiklą:
• įvairūs gamtotvarkos darbai (stepinių pievų ir pelkių atkūrimas, pakrančių tvarkymas);
• pažintinių takų ir trasų priežiūra, gamtos ir kultūros vertybių tvarkymas;
• ekologinis švietimas (ekskursijų vedimas, pagalba organizuojant aplinkosauginius renginius, žygius, stovyklas;
• kraštovaizdžio, gyvosios gamtos ir lankytojų monitoringas.
Sartų ir Gražutės regioninių parkų direkcijos informacija