Kas nutiktų, jei į Pagrundų kaimą užsuktų meškinai?

Data: 2015. 10. 13
Tai jie čia būtų pavaišinti Janinos Milašienės ekologišku medumi. Netikite?! Aplankykite J. Milašienės bityną ir patys įsitikinsite. Bitininkė Janina jus ne tik pavaišins, bet aprodys bityną, papasakos apie išskirtinį jos ūkyje surenkamą medų. Kodėl ypatingas šis medus? „Tai ekologiškas medus, bitynui suteiktas Europos sąjungos ir Lietuvos ekologinio ūkio sertifikatai. Tokių sertifikuotų bitynų visoje Lietuvoje tėra tik dvidešimt“, – pasakoja per 50 metų ūkininkaujanti bitininkė. J. Milašienės bityne šiandien beveik 100 stiprių šeimų.
Na ir pasisekė Janinos bitelėms, kad bitynas yra Gražutės regioniniame parke: nuo bityno iki artimiausio plento net 7 km, iki žvyrkelio – 3 km, aplink bityną Gražutės giria, natūralios pievos. Šalimais bityno nėra nė vieno ūkininko, kuris purkštų ar tręštų pievas ir laukus. Kaip žinoma, bitės iš avilio medaus skrenda rinkti tik apie du kilometrus, todėl Pagrundų kaime suneštas medus itin tyras – be jokių teršalų. Svarbu paminėti, kad bitelės J. Milašienės bityne prieš žiemą yra pamaitinamos itin aukštos kokybės ekologišku cukrumi, kurį bitininkė parsiunčia iš Danijos ekologinio ūkio. „Lietuvoje ekologiško cukraus niekas negamina, todėl jį tenka parsisiųst iš Danijos“, – sako moteris.
Ar žinote, kad Pagrundose kiekvienais metais bitelės suneša per 1000 kg puikaus medaus? Pasak bitininkės, ji turinti savo pirkėją, ir jos medus labai greitai realizuojamas Vilniuje ekologinių ūkių turgelyje, tad iki Kalėdų Janina parduoda visą medų. Šio puikaus medaus dabar galima įsigyti ir Gražutės regioninio parko lankytojų centre, nes šių metų rugsėjo 19 d. J.Milašienės ūkyje surinktam medui ir kitai ūkyje pagamintai produkcijai suteiktas Gražutės regioninio parko produkto ženklas. Šiuo metu teisę žymėti savo paslaugas ir produktus Gražutės regioninio parko produkto ženklų turi vienuolika fizinių ir juridinių asmenų.
Kokia naudą teikia šis Gražutės regioninio parko produkto ženklas? Gražutės regioninio parko direktoriaus Osvaldas Visockas sako, kad šis ženklas – tai vienas iš būdų skatinti saugomų teritorijų lankytojus paslaugas ir produktus įsigyti iš vietos gyventojų. „Saugomos teritorijos produkto ženklas padeda atpažinti, kad paslauga teikiama, ar produktas pagamintas vietos gyventojo. Ženklo turėtojas pirmiausiai yra tas, kuris gyvena ar veiklą vykdo saugomoje teritorijoje, taip pat savo veikla nepažeidžia saugomų vertybių, turi etnografiniam regionui būdingus produktus. Tokiu būdu skatinama vietos ekonomika, sudaroma palankesnės sąlygas gyvenantiems saugomoje teritorijoje, skatinama partnerystė tarp vietos gyventojų ir saugomos teritorijos direkcijos“ – ženklo naudą įvardino direktorius O. Visockas.
Svarbu paminėti, kad Saugomos teritorijos produkto ženklas yra lengvai atpažįstamas visoje Lietuvoje, nes pats ženklo simbolis „paukštis“ yra bendras visų Lietuvos saugomų teritorijų vietos produktams. Jis padeda keliaujantiems atrasti, o vietos žmonėms populiarinti savo bendruomenių projektus ir paslaugas, kurios atitinka pagrindines darnaus vystymosi vertybes. Norinčius gauti Gražutės regioninio parko produkto ženklą ar Sartų regioninio parko produkto ženklą, kviečiame kreiptis į artimiausios saugomos teritorijos direkciją.