MES minėjome Vasario 16-ąją

Data: 2018. 02. 18
Kop‘ iš kapo Lietuva, amžius išgulėjus!
Štai išaušo jau diena, gana jai kentėjus!
Būk sveika, būk laisva, Lietuva!

Panemunės Jonas
Dar nuo vasario 6 d., likus 10 dienų iki Vasario 16 d., Sartų ir Gražutės regioninių parkų direkcija ėmė vykdyti akciją „Kurk Lietuvai! Švęsk su Lietuva! Pažink vardan Lietuvos!”. Šios akcijos metu baltais žiemiškais laukais buvo keliaujama po Antazavės – Jūžintų – Salako – Dusetų seniūnijų mokyklas. Jose buvo minimas modernios Lietuvos gimimas ir mažos, bet didžios šalies sėkmės istorija.
Dalyvaujant akcijoje „Kurk Lietuvai! Švęsk su Lietuva! Pažink vardan Lietuvos!“ 271 specialaus šventinio edukacinio užsiėmimo dalyvį priglaudė Jūžintų Juozo Otto Širvydo pagrindinė mokykla, Salako pagrindinė mokykla, Antazavės Juozo Gruodžio gimnazija, Dusetų Kazimiero Būgos gimnazija bei Sartų ir Gražutės regioninių parkų direkcija. Šių švietimo įstaigų sienos tapo tyliais liudininkais, įprasminusiais 1918 vasario 16 dienos jubiliejui skirtas akimirkas.
Vasario 6 d. Antazavės J. Gruodžio gimnazijoje, vasario 13 d. Jūžintų Juozo Otto Širvydo pagrindinėje mokykloje, vasario 14-15 d. Salako pagrindinėje mokykloje ir Dusetų Kazimiero Būgos gimnazijoje, PUG-11 klasių mokiniai, dalyvaudami specialiuose dviejų dalių edukaciniuose užsiėmimuose „Kurk Lietuvai! Švęsk su Lietuva! Pažink vardan Lietuvos!“, susipažino su didinga Lietuvos praeitimi.
Visų susitikimų metu mokiniai klausėsi specialių pranešimų (parengtų pagal prof. Eugenijaus Jovaišos ir Virginijaus Navicko mokslinius darbus), skirtų vasario 16 d. jubiliejui. Edukacijos dalyviai tapo herojais, tikrais Lietuvos piliečiais – aktyviais XXI amžiaus Lietuvos kūrėjais, suvokiančiais, kad nuo jų kasdienių pastangų priklauso ne tik dabartis, bet ir būsimi Lietuvos valstybės ir tautos istorijos įvykiai, tradicijų tęstinumas.
PUG-6 klasių mokiniai, klausydami lietuviškų kūrinių, tokių, kaip „Nupiešiu Lietuvą“, „Dainuokime Lietuvą“ ir „Brangiausios spalvos“, išreikė savo šventinę nuotaiką spalvomis, įvardijo Lietuvos miestų TOP 10. Švęsdami, 7-11 klasės mokiniai virtualiai keliavo po Lietuvos miestus, susipažino su „Neregėta Lietuva“ ir jos didybe. Pažinę šalies įvairovę, dalyviai nurodė Lietuvos valstybės sostines, nuo seniausios iki dabartinės, taip pat jas datavo bei atpažino žemėlapyje. Galiausiai tiek PUG-6 klasių, tiek 7-11 klasių mokiniai keliavo per Lietuvos etninius regionus ir susipažino su lietuvių tautiniais drabužiais, istorinėmis asmenybėmis. Dalyviai remdamiesi senaisiais simboliais ir spalvomis sukūrė savo klasių herbus, paminėjo vieną iš seniausių lietuviškų švenčių - Užgavėnes. Na ir pabaigai, mokiniai įvertino savo žinias įvardydami visas jiems žinomas tautos ir valstybės šventes. Į šiuos edukacinius, didingą Lietuvos praeitį atkuriančius, užsiėmimus „pasinėrė“ Jūžintų Juozo Otto Širvydo pagrindinės mokyklos, Salako pagrindinės mokyklos ir Dusetų Kazimiero Būgos gimnazijos mokiniai.
Tuo metu Antazavės J. Gruodžio gimnazijos 5-10 klasių mokiniai papasakojo, kaip, ir kas įgyvendino Vasario 16-osios dienos Nepriklausomybės akto nuostatus. Tai dalyviai įgyvendino pasakodami, vaidindami „apie Žmones, kurie sukūrė Lietuvą“. Edukacinio užsiėmimo „Kurk Lietuvai! Švęsk su Lietuva! Pažink vardan Lietuvos!“ metu, jau „kitu kampu“ dalyviai susipažino ir supažindino vieni kitus su Vasario 16-osios akto signatarais ir jų darbais Lietuvai. Mišrios komandos, pasitelkusios technologijas, kūrybiškai atskleidė, kas buvo J. Basanavičius, A. Smetona, A. Stulginskis ir kiti Vasario 16-osios Akto signatarai.
Visų 9 užsiėmimų „Kurk Lietuvai! Švęsk su Lietuva! Pažink vardan Lietuvos!“ metu, buvo siekiama parodyti, jog dainos, tautiniai drabužiai, kultūros paveldas, lietuviškos šventės, miestai, asmenybės, istorija, herbai ir Lietuvos valstybei svarbios datos tai – mūsų valstybės praeities kūrinys. Šio kūrinio praeities akiratyje šiandien Valstybės atkūrimo šimtmečio minėjimas. Būtent jis skatina susimąstyti apie praeities svarbą dabarčiai ir dabarties klausimus praeičiai: ką valstybei ir visuomenei pavyko nuveikti per Šimtmetį, kas buvo išsaugota ir tebėra saugoma, gerbiama, kuo privalome didžiuotis Lietuvoje.