Paminėjome Sausio 13-ąją – Laisvės gynėjų dieną

Data: 2018. 01. 15
Mes suprantame, kad norint gauti, reikia duoti. Jie atidavė savo gyvybes, kad mes turėtume savo brangią kalbą, lakštingalos gražią dainą, ilgiausią Nemuno vagą, mylimą tėvynę.
Sausio 12-ąją dieną Sartų ir Gražutės regioninių parkų direkcijoje įvyko „Kruvinojo sekmadienio“ – 1991 sausio 13-osios minėjimas. Jo metu: 9 val. Dusetų Kazimiero Būgos gimnazijos, o 12:30 val. Salako pagrindinės mokyklos mokiniai garsiai ištarė „Mes žinome!”. Susirinkusieji į mėjimą, 27-ąjį kartą galvas nulenkė amžinos šlovės vertiems, žuvusiems už Tėvynės laisvę didvyriams:
Loretai Asanavičiūtei;
Virginijui Druskiui;
Dariui Gerbutavičiui;
Rolandui Jankauskui;
Rimantui Juknevičui;
Alvydui Kanapinskui;
Algimantui Petrui Kavoliukui;
Titui Masiuliui;
Alvydui Matulkai;
Apolinarui Juozui Povilaičiui;
Ignui Šimulioniui;
Vytautui Vaitkui;
Vidui Maciulevičiui;
Vytautui Koncevičiui.
Minėjime susirinko gausus mokinių skaičius – 33 Dusetų Kazimiero Būgos gimnazijos mokiniai, atlydėti 2 mokytojų ir 48 Salako pagrindinės mokyklos mokiniai, atlydėti 7 mokytojų ir mokyklos direktoriaus.
Jau ankstyvą rytą Dusetų Kazimiero gimnazijos 6-7 klasės mokiniai, eidami Dusetų gatvėmis, link Sartų regioninio parko, savo rankose nešė žinią – savo paties sumeistrautą vėliavėlę, bylojančią, jog trispalvę dabar turime ir ją skelbiame pasauliui, tik Sausio 13-osios Laisvės gynėjų dėka.
Sartų regioninio parko konferencijų salėjė mokiniai išklausę pranešimo „Sausio 13-ąją prisiminus...“ aktyviai diskutavo klausimais:
Kuo reikšminga ir svarbi sausio 13-oji šiandien? Gal svarbu tik tai, jog sausio 13 d. kalendoriuose spalvingai išryškinta? Ar sausio 13-osios dienos minėjimai reikalingi? Ar jie veiksmingi? Ką darote Jūs, ką padarė Lietuva, kad Sausio 13-osios dvasia būtų perduodama iš kartos į kartą. Ar mes verti Sausio 13-osios aukos?
Dusetų Kazimiero Būgos gimnazijos mokiniams savo patriotiška dvasia nei kiek nenusileido Salako pagrindinės mokyklos 5-10 klasės mokiniai. Jie ne tik išklausė pranešimo „Sausio 13-ąją prisiminus...“, bet ir vaizdžiai parodė, jog „Jie žino!”, kas yra Sausio 13-oji, kokia šių įvykių prasmė, kas buvo agresorius ir skriaudžiamasis, kur viskas vyko, kodėl vyko, kaip vyko, ar keturiolikos didvyrių mirtys tai vedlys į laisvę, kaip visų sausio įvykių apsuptyje atrodo laisvė?
Salako pagrindinės mokyklos mokinių vaizdingi „pasakojimai“ – piešiniai Sausio 13-sios įvykių tema buvo iškabinti Salako Laisvojoje aikštėjė, specialiai minėjimui Salako seniūno Jono Šileikio pagalba pastatytame stende. Stendą papuošė 48 darbai, kuriuose ryškėja temos: Lietuva, Laisvė, Nepriklausomybė, drąsa, viltis, Sausio 13-oji, Laisvės gynėjai, trispalvė.
Dėkojame Dusetų Kazimiero Būgos, Salako pagrindinės mokyklos mokiniams, Dusetų Kazimiego Būgos gimnazijos pavaduotai Vandai Normantienei, Salako pagrindinės mokyklos direktoriui Leonui Sadauskui, mokyklų mokytojams ir Salako seniūnijos seniūnui Jonui Šileikiui už galimybę dar kartą garsiai pasakyti „Mes žinome!”. Taip pat dėkojame už tai, kad dar kartą pasamprotavome į Lietuvos istorijos puslapius įrašytais klausimais: kaip tankai galėjo važuoti į beginklę žmonių minią, už ką buvo liejamas tautos patriotų kraujas, kam reikėjo tiek aukų?