Projekto NordPlus Adult „Bendruomenės programa tvariam vystymuisi“ rezultatų pristaymas ir aptarimas

Data: 2014. 06. 09
Birželio 4 dieną, vyko tarptautinis seminaras projekto NordPlus Adult „Bendruomenės programa tvariam vystymuisi“ su partneriais iš Suomijos ir Latvijos, seminare taip pat dalyvavo Gražutės regioninio parko direktorius Gedas Kukanauskas, projektų vadovė Laura Ivanauskienė, Gražutės regioninio parko savanoris iš Prancūzijos Maxime Pelle, savanorė iš Rusijos Catherine Kupris, Kurtuvėnų regioninio parko direktorius Rimvydas Tamulaitis ir programų vadovė Jurgita Bartkuvienė, Zarasų savivaldybės vietos veiklos grupės (VVG) pirmininkas Arvydas Veikšra ir Degučių seniūnas Jonas Šileikis. Seminare pristatėme vykdyto projekto rezultatus, lyginome su Suomijos ir Latvijos tyrimo rezultatais, dalinomės patirtimi.
Taip pat birželio 17 d. vyko pasitarimas, kurio metu pristatyti to pačio projekto 2013 metų atlikto išsamaus tyrimo „Bendruomenės ryšys su Gražutės regioniniu parku“ rezultatai. Šis tyrimas yra pirmasis 2013 metais parengto tarptautinio projekto NordPlus Adult „Bendruomenės programa tvariam vystymuisi“ etapas. Lapkričio-gruodžio mėnesiais Gražutės regioninio parko teritorijoje buvo vykdoma išsami apklausa, siekiant išsiaiškinti vietos gyventojų požiūrį į turizmą, gamtos apsaugą, norą prisidėti prie savanoriškos veiklos. Taip pas gyventojų buvo klausiama apie jų veiklas lauke.
Gražutės regioninio parko teritorijoje gyvenantys žmonės mano, jog iš esmės turizmas yra teigiamas dalykas, tačiau kelia ir tam tikrų problemų. Didžiausią nepasitenkinimą skatina lankytojų paliekamos šiukšlės. Be geresnio atliekų tvarkymo, gyventojai taip pat nurodė, kad reikėtų plėsti parko infrastruktūrą. Taipogi Gražutės regioninio parko gyventojai išreiškė norą prisidėti prie aplinkosauginės veiklos. Tyrimas parodo, kad įdomiausia savanoriška veikla būtų aplinkos tvarkymas, tačiau ji turėtų trukti gana neilgai. Tokio pobūdžio tyrimai naudingi, nes padeda geriau suprasti vietos gyventojų poreikius, skatina jų sąmoningumą, bendradarbiavimą bei įsitraukimą į regioninio parko gyvenimą.
Pasitarime aktyviai dalyvavo Salako seniūnas Renius Kisielius, Degučių seniūnas Jonas Šileikis, Zarasų urėdijos urėdas Rimantas Jurevičius bei Gražutės regioninio parko specialistai. Liepos mėnesį planuojami vizitai į Zarasų, Antalieptės, Salako, Degučių bei Dūkšto seniūnijas, kur bus kviečiami ateiti ir išreikšti savo nuomonę vietos gyventojai. Jie bus supažindinti su projekto rezultatais, bei kita direkcijos veikla.
Gražutės regioninio parko direkcija