Ugdanti gamta: edukacija šalies saugomose teritorijose, gerosios patirtys ir naujos galimybės

Data: 2015. 04. 13
Šių metų balandžio 7 dieną vyko seminaras „Ugdanti gamta: edukacija šalies saugomose teritorijose, gerosios patirtys ir naujos galimybės“, kurį organizavo Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centras ir Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos.
Šį kartą į Gražutės regioninio parko direkciją susibūrė biologijos, gamtos ir žmogaus, geografijos, fizikos, chemijos, anglų kalbos, matematikos, pradinių klasių mokytojai ir jaunųjų aplinkos tyrėjų, jaunųjų miško bičiulių, gamtos tyrėjų būrelių vadovai. Dalyviai mokymų metu įgijo daugiau žinių apie edukacijos galimybes, žaliąsias mokymo aplinkas ir kultūros vertybes bei saugomose teritorijose veikiančias gamtos mokyklas.
Gražutės regioninio parko lankytojų centre kartu su Europos savanorių tarnybos savanore Ani Tadevosyan seminaro dalyviai mokėsi integruoti užsienio kalbos ir biologijos dalykus, žaidė intelektualius komandinius žaidimus. Žymiausia Salako gyventoja – garbaus amžiaus mokytoja Vida Žilinskienė – pristatė unikalią per 30 metų sukauptą jūros gyvūnų, kriauklių, koralų, suvenyrų ir fosilijų kolekciją. Dalyviai išmoko skirti nuodinguosius ir valgomuosius moliuskus, sužinojo apie jų gydomąsias savybes, o savo žinias įtvirtino „Piratų mūšio“ metu. Taip pat mokymuose buvo pristatytos 2015 metų nacionalinio konkurso „Pamoka gamtoje: svajokime drauge“ sąlygos, mokytojai paskatinti su mokiniais kurti svajonių pamokas gamtoje saugomose teritorijose ir savo idėjomis dalintis su konkurso organizatoriais.
Apsilankius Gražutės regioninio parko lankytojų centre ir išklausius teorinės dalies bei sudalyvavus įvairiuose žaidimuose, laukė turininga praktinė seminaro dalis. Gražutės regioninio parko vyriausias specialistas Vytautas Eidėjus suorganizavo edukacinę pamoką-žygį Degučių pažintiniame take. Dalyvių laukė ne tik fiziniai iššūkiai, bet ir protinės, kūrybinės komandinės užduotys. Komandoms teko įveikti kliūtis, pavaizduoti įvairiausius reiškinius ir figūras, žaisti žaidimus, skatinančius gyvosios ir negyvosios gamtos pažinimą. Po intensyvių mokymų laukė maloni staigmena – šilta kvepianti žolelių arbata. O norintiems pasistiprinti teko dar viena užduotis – išsikepti ant laužo cinamonu kvepiančių bandelių.
Turbūt nė viename seminare mokytojams nėra tekę dalyvių pažymėjimų atsiimti miške, prie dūmais ir bandelėmis kvepiančio laužo, plojant ir palaikančiai šūkčiojant komandoms.