Žirgų lenktynės - Sartai 2017

Data: 2017. 02. 04
Iki Sartų ristūnų žirgų lenktynių „Sartai 2017“, kurios šiais metais įvyks vasario 4 d., likus dviems savaitėms, visi su nerimu stebi orų prognozes ir tikisi, jog žiema dar užsibus. Pirmąjį vasario mėnesio šeštadienį, būtent šią dieną visada vyksta lenktynės, per visą lenktynių istoriją yra buvę įvairiausių oro sąlygų: nuo speigo iki šiam metų laikui nebūdingos šilumos. Deja, 2016 metais Sartų ristūnų žirgų lenktynės buvo atšauktos, nes Lietuvą užklupo šilti orai, ir ištirpo iš ledo suformuota lenktynių trasa. Taigi, šiemet daugelio žmonių noras apsilankyti turbūt didžiausiame ir neabejotinai spalvingiausiame žiemos renginyje – Sartų ristūnų žirgų lenktynėse „Sartai 2017“ yra toks pats didelis, kaip ir pats renginys.
Legenda byloja, jog seniai, seniai, baudžiavos laikais, prie gražiųjų Dusetų ežerų gyveno žiaurus ponas. Kartą į jo rūmus atėjo šviesiaplaukė mergina ir stuomeningas vaikinas prašyti leidimo vedyboms. Ponui labai patiko gražioji baudžiauninkė. Jis pasiūlė vaikinui palenktyniauti arkliais, kas laimės, tam ir gražuolė atiteks. Sutartą dieną ponas atvyko pasikinkęs 12 sartų žirgų, gi jaunuolis tik vieną.
Davus ženklą lenktynininkai pasileido pirmyn. Pono arkliai lėkė, net ežeras dundėjo, bet ir vaikinas neatsiliko. Ponas matydamas, kad baudžiauninkas lenkia, įniršęs sustabdė arklius ir įsakė dvariškiams įkrėsti bernui rykščių, bet staiga lūžo ledas ir 12 arklių kartu su ponu nugrimzdo ežeran.
Nuo to laiko žmonės ir praminė ežerą Sartais, o jaunikaičio pergalę kasmet pažymi tradicinėmis arklių lenktynėmis ant Sartų ežero ledo.
Vasario 4 d., kviečiame pasiimti gerą nuotaiką, šiltą aprangą ir keliauti į Dusetas, į gražiausią ir spalvingiausią žiemos šventę „Sartai 2017“. Žirgų lenktynes paįvairina žiemos mugė su riestainiais, folkloro ansamblių pasirodymai ir kitos pramogos. Norinčius ne tik pramogauti, bet ir sužinoti įdomios ir naudingos informacijos apie Sartų ristūnų žirgų lenktynes, Sartų regioninį parką ir čia esančias vertybes, kviečiame apsilankyti Sartų regioninio parko Lankytojų centro ekspozicijoje (Vytauto g. 5, Dusetos). Lankytojų centro ekspozicijoje įrengti informaciniai terminalai, filmų peržiūros įranga, interaktyvūs stendai, atkuriami gamtos garsai, leis patirti betarpišką gamtos suvokimo jausmą. Lankytojų centro darbo laikas šventės diena: 9.00 h–17.00 h.
Visą reikalingą informaciją apie Sartų ristūnų žirgų lenktynes „Sartai 2017“ galite rasti organizatorių internetiniame puslapyje http://www.sartulenktynes.lt.