KVIEČIAME Į KELIONĘ PROTĖVIŲ TAKAIS!

KVIEČIAME Į KELIONĘ PROTĖVIŲ TAKAIS!

Kviečiame į kelionę protėvių takais!

Etninė kultūra yra kiekvienos tautos identiteto, dvasinės stiprybės ir pilietiškumo pagrindas.

2003 metais penktajame Pasaulio parkų kongrese į pasaulio saugomų teritorijų specialistų darbotvarkę pirmą kartą buvo įrašyta šventviečių apsauga, kaip pasaulio tautų dvasinės kultūros paveldo išsaugojimo vertybė. Kiekvienos saugomos teritorijos misija yra išsaugoti joje esančias šventvietes, sugrąžinti joms tinkamą kultūrinę pagarbą, stiprinti vietos kultūrinį identitetą ir aktualizuoti bei pritaikyti pažinimui Zarasų krašte esantį sėlių kultūros paveldą.

Iki šių dienų čia išlikę vietovių pavadinimai primena mums šios vietos sakralumą. Čia yra Šventosios upės aukštupys, tyvuliuoja Švento ežeras, trykšta Šventoji šaltinio versmė, yra alkakalniai protėvių pavadinti Dievaičiuko ir Dievaitytės vardais. Siekdami šių mūsų protėviams šventų vietų išsaugojimo ir kultūrinio įveiklinimo subrandinome idėją įrengti pažintinį taką, apjungiantį sėlių šventvietes – kultūrinius ir gamtos objektus. Išlaikant vietovės kultūrinį identitetą, tako pavadinime nutarėme panaudoti žodžio „šventas“ šaknį ir taką pavadinti  „Sėlių Šventtakiu“.

2023 metų vasarą atlikome  projekto parengiamuosius darbus. Išstudijavome vietos kultūrologų surinktą medžiagą, atlikome konsultacinius susitikimus su archeologu dr. Vykintu Vaitkevičiumi ir folkloristu, etnokultūros puoselėtuoju Gediminu Žiliu. Atrinkome sėlių šventvietes bei lankytinus gamtos ir kultūros paveldo objektus. Sudarėme ir išbandėme juos apjungiantį maršrutą, kuris prasideda Antalieptės miestelyje ir miško takais veda iki Šventosios versmės, vietinių vadinamu Šveicarkos šaltiniu, iš ten prie Šavašos akmens su pėda, toliau aplanko Lūžų piliakalnį ir Lūžų pilkapius, tada pasiekia Lūžų akmenį su dubeniu ir galiausiai alkakalnius tikrai simboliniais pavadinimais, esančius prie Jakštų kaimo –  „Dievaičiukas“ ir „Dievaitytė“.

Mūsų tautos prigimtinė gamtojauta pasireiškia dvasine pagarba gamtos jėgoms ir objektams – tai yra darnaus gyvenimo su gamta pagrindas. Šventi miškai, ąžuolai, akmenys, ežerai, šaltiniai yra mūsų protėvių kultūros ir pasaulėvokos liudytojai. Ar mes tai išsaugosime ir perduosime ateities kartoms? Tai priklauso tik nuo mūsų.

Įrengtas naujas ir vienintelis toks Lietuvoje pažintinis takas, apjungiantis sėlių kultūros šventvietes, akcentuojantis mūsų protėvių prigimtinės kultūros išskirtinumą ir išsaugojimo svarbą bendroje Europos kultūroje. Sutvarkytas ir įrengtas pažintinis takas šiandien jau atviras visuomenės kultūrinėms reikmėms, baltiškų tradicijų švenčių rengimui. Kviečiame į kelionę protėvių takais!

Startuojame  Antalieptėje sekmadienį, rugpjūčio 25 dieną 10 val. prie kabančio tilto per Šventosios upę!

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *